Wydawać by się mogło, że zakup działki pod budowę domu to najprostsza sprawa w całym przedsięwzięciu. Jednakże trzeba pamiętać, że działka budowlana może przysporzyć nam sporo problemów, jeżeli nie weźmiemy pewnych kwestii pod uwagę. Czym się należy kierować przy zakupie działki budowlanej? Wiele osób za główne kryterium przyjmuje dogodną lokalizację. Nie należy tego kryterium stawiać na pierwszym miejscu. Jest kilka innych kwestii, nad którymi trzeba się zastanowić.

Przede wszystkim warto wybrać się na działkę kilka razy, o różnych porach dnia. W te sposób będzie można ocenić zacienienie działki i zastanowić się nad położeniem domu na działce. Wizyta wiosną i jesienią pozwoli ustalić, czy działka położona jest na terenach podmokłych. W tym celu można również zlecić geologowi wykonanie badania gruntów. Biorąc pod uwagę parametry gruntów, nie należy zwracać uwagę tylko i wyłącznie na powierzchnię działki.

Oczywiście, rozmiar jest istotną kwestią, ale równie duże znaczenie ma rodzaj i klasa gleby. Pamiętaj, że kupując działkę, która figuruje w dokumentach jako grunty rolne, możesz mieć problem z przekształceniem jej na działkę budowlaną. Ponadto należy zwrócić uwagę na drogę dojazdową do działki oraz czy jest ona drogą publiczną. Wybierając działkę budowlaną warto również pod uwagę brać projekt przyszłego domu. Działka wąska a długa da nam ograniczone pole manewru i może się okazać, że niemożliwe będzie postawienie na niej naszego wymarzonego domu.

Warto zwrócić uwagę również na podłączone media. Jeżeli w okolicy działki nie ma przyłączy, koszty doprowadzenia będą sięgać nawet kilka tysięcy złotych.

Monitory Interaktywne