Jak w każdej branży, tak i w budownictwie, z roku na rok pojawiają się coraz to nowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania przy budowaniu domów. Mowa tu nie tylko o maszynach czy coraz lepszych materiałach. Przedstawiamy ciekawostki na temat innowacji budowlanych Najistotniejszymi czynnikami napędzającymi rozwój innowacji w budownictwie a przede wszystkim energooszczędność i ekologia.

Te dwa trendy od kilku lat decydują o kierunku rozwoju branży. Rozwiązania opierające się na wykorzystaniu energii słonecznej, czyli domy wyposażone w kolektory solarne oraz panele fotowoltaiczne nie są już niczym innowacyjnym. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staja się domy pasywne.

żaluzje zewnętrzne

Co to oznacza? Dom pasywny wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, na przykład systemy izolacji czy specjalne aerożele, dzięki którym możliwa jest minimalizacja utraty ciepła z budynku. Zastosowanie odpowiednich materiałów i systemów ma na celu zmniejszenie utraty energii. Dzięki temu również dom jest bardziej ekologiczny.

Ponadto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci starają się produkować innowacyjne materiały budowlane, o zupełnie nowych właściwościach. Przykładem jest wprowadzenie na rynek nowoczesnej dachówki, która dzięki innowacyjnym technologiom, od spodu ma temperaturę o 10 stopni niższą, dzięki czemu w pomieszczeniach na poddaszu nie trzeba montować klimatyzacji. Poza tym z roku na rok ulepsza się stare materiały budowlane, wykorzystywane od lat i poszukuje innowacyjnych rozwiązań ich zastosowania.

Liczby po niemiecku kanalizacja teletechnizna