Zazwyczaj jeśli kupujemy rower dla siebie, to zakładamy, że będziemy już z niego korzystali do końca życia. Oczywiście może się zdarzyć, że ulegnie on uszkodzeniu, jednak jeśli będziemy o niego dbali, to raczej niewielkie są szanse, że właśnie tak się stanie. Jednak zupełnie inaczej przestawia się sprawa roweru dla dziecka.

Tutaj musimy się nastawić na to, że parę razy będzie konieczna zmiana modelu, tak aby był on odpowiednio dobrany do dziecka i do jego wzrostu. W przeciwnym razie może się okazać, że jazda źle dopasowanym rowerem jest nie tylko nie wygodna, ale również niebezpieczna dla naszej pociechy.

Zaczynamy od małych

Jeśli planujemy kupić pierwszy rower dla naszego dziecka, to musimy zobaczyć jaki będzie na niego pasował.

Czy powinniśmy wybrać ten najmniejszy z kołami 12 czy może realne będzie już wybranie modelu z kołami 16? Tak naprawdę nie będziemy tego wiedzieli, jeśli nasze dziecko nie usiądzie na danym rowerze i nie sprawdzimy czy dosięga do ziemi, ale również czy swobodnie dosięga do kierownicy. Nie powinniśmy się sugerować tym, na czym jeżdżą dzieci znajomych, bo może się okazać, że nasze dziecko będzie mniejsze albo większe i takie sugestie mogą się okazać całkowicie nietrafione.

Podnoszone siodełko

Oczywiście w rowerach mamy podnoszone siodełko, a to oznacza, że kiedy zdecydujemy się na konkretny model, to nasze dziecko będzie mogło z niego korzystać przez jakiś czas.

Po prostu jak urośnie, to wystarczy, że trochę podniesiemy mu siodełko. Jednak przyjdzie taki moment, kiedy dany rower będzie za mały, a to będzie oznaczało, że konieczna będzie jego wymiana na nowszy model. Wówczas znów będziemy musieli zabrać dziecko do sklepu, aby mogło ono usiąść na kilku różnych rowerach.

Z jednej strony po to, abyśmy wiedzieli, który rozmiar będzie tutaj najlepszy, z drugiej po to, aby dziecko mogło ocenić na którym modelu lepiej mu się siedzi. Na takim miejskim czy jednak na sportowym. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego roweru.

Najlepiej jeszcze będzie, jeśli zabierzemy ze sobą dziecko, aby ono samo sprawdziło na którym z nich, będzie mu najwygodniej. Możliwości jest sporo, dlatego też warto poczytać opinie, aby wiedzieć, że dokonujemy odpowiedniego wyboru.

Łańcuchy rowerowe