Bez wątpienia najważniejszym etapem podczas budowy domu jest murowanie ścian. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy, warto poświęcić tej kwestii trochę czasu i dobrze się zastanowić nad wyborem technologii murowania. Dlaczego? Otóż trzeba pamiętać, że ściany mają największy wpływ nie tylko na wygląd budynku, ale również na izolację cieplną, akustyczną oraz trwałość domu.

Na wstępie trzeba wiedzieć, że w zależności od tego, jaką technologię murowania ścian wybierzemy, możemy zaoszczędzić czas i pieniądze lub zupełnie odwrotnie. Poza tym należy brać pod uwagę, że nie wszyscy fachowcy poradzą sobie z murowaniem ścian w nowoczesnych technologiach. Wymaga to od ekipy budowlanej dużej wiedzy, doświadczenia oraz dokładności.

Najczęściej stosowaną technologią jest murowanie z wykorzystaniem zaprawy cementowo-wapniowej. W ten sposób można murować wszystkie rodzaje ścian. Coraz bardziej popularną technologią jest murowanie na sucho.

Jak sama nazwa wskazuje, prace nie wymagają przygotowywania zaprawy z użyciem wody. W ten sposób łączy się pustaki ceramiczne o gładkich, szlifowanych powierzchniach oraz cegły szlifowane wypełnione wełną mineralną. W tej metodzie zaprawa nakładana jest przy użyciu pistoletu.

Zaletą tej technologii jest skrócenie czasu budowy domu oraz bardzo dobra izolacja cieplna ścian. Warto wiedzieć, że inną technologię wykorzystuje się do stawiania ścian zewnętrznych z pustaków drążonych. Wtedy łączy się pustaki na zaprawę klejową, nakładaną przy pomocy wałka.