Gdy już zostaną załatwione wszelkie formalności związane z rozpoczęciem budowy domu, wybrany zostanie projekt, można ruszać z budową. Pierwszym etapem prac jest zrobienie wykopów i wylanie fundamentów. Wydawać by się mogło, że na tym etapie nie powinny wystąpić żadne problemy i trudności. Otóż trzeba wiedzieć, że jest to jeden z najistotniejszych etapów budowy.

Fundamenty mają wpływ na trwałość oraz wytrzymałość budynku, a zatem również na bezpieczeństwo. Funkcja fundamentów polega na przeniesieniu na grunt obciążenia budynku. Najpierw należy zrobić wykop. Ważne jest, aby wykonać go dokładnie, ponieważ jeśli podczas wylewania fundamentów dojdzie do osuwania się fragmentów gruntu, beton zmiesza się z ziemią, co zadziała osłabiająco na konstrukcję domu i może spowodować jego osiadanie.

Najczęściej stosowany fundament w budownictwie jednorodzinnym składa się z ławy oraz ścian. To właśnie na ławach fundamentowych stoi budynek, wiec powinny być wykonane z zachowaniem zasad sztuki budowlanej. Warto również wykonać zbrojenie ław, co ma na celu zabezpieczenie ich przed pękaniem. Gdy ławy zostaną wybetonowane, należy przykryć je folią lub regularnie polewać wodą przez kilkanaście dni, co ma zapobiec szybkiemu wysychaniu.

Gdy już ławy fundamentowe zastygną można przystąpić do wykonywania ścian fundamentowych. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się deskowanie systemowe i w ten sposób wylewa się ściany betonem. Po kilku dniach, zdejmuje się deski. Popularne jest również murowanie z wykorzystaniem bloczków betonowych, silikatów czy cegły ceramicznej.

https://www.hkl.pl/informacje/oddzial/166-serwis-maszyn-budowlanych-torun www.innogenerator.pl