Wiele osób podejmujących się wybudowania własnych czterech kątów nie ma dużej wiedzy na temat prac i etapów budowy. Warto zatem wiedzieć, ile trwa budowa domu i kiedy można planować przeprowadzkę do nowego lokum. Przedstawiamy przykładowy harmonogram, dzięki któremu dowiesz się, ile będzie trwać budowa Twojego domu.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że czas budowy Twojego domu będzie zależał od kilku czynników. Po pierwsze, największe znaczenie ma wielkość domu i projekt. Duże domy, o skomplikowanej konstrukcji buduje się dłużej.

Poza tym znaczenie ma dobór ekipy budowlanej oraz warunki atmosferyczne. Pierwszym etapem jest stan zerowy, czyli przygotowanie działki i wykonanie fundamentów. Zazwyczaj trwa to około 2-3 tygodni.

Prace budowlane składające się na stan surowy otwarty domu trwają zazwyczaj około 6 miesięcy, przy założeniu, że dom jest parterowy, bez podpiwniczenia, o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Kolejnym etapem jest stan surowy zamknięty, na który zaplanować trzeba minimum 2 tygodnie. Ocieplenie domu i prace wykończeniowe to również okres kilku miesięcy.

Zatem można przyjąć, że budowa domu w tradycyjnej technologii może potrwać od roku do około dwóch lat. Warto wiedzieć, że budowa domów pasywnych trwa znacznie dłużej. W związku z tym warto wcześniej stworzyć harmonogram budowy, na podstawie którego będzie można stworzyć kosztorys oraz zamawiać potrzebne materiały budowlane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Poza tym pozwoli to uniknąć przestojów i dodatkowych kosztów.