Wielu inwestorów staje przed dylematem: budować dom zimą czy poczekać z pracami do wiosny. Za wykonywaniem prac w miesiącach zimowych przemawia dostępność dobrych wykonawców. Latem często jest z tym problem. Poza tym w okresie zimowym materiały budowlane są tańsze. W związku z tym, co trzeba wiedzieć o budowie domu w zimowym okresie? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że nie wszystkie prace budowlane można wykonywać zimą.

Prace ziemne oraz fundamenty należy wykonać jeszcze przed nadejściem mrozów. Dlaczego? Otóż pod wpływem niskich temperatur ziemia twardnieje i nie ma możliwości wykonania wykopów, nawet przy wykorzystaniu koparki. Ocieplanie elewacji oraz tynkowanie to prace, które można wykonywać, ale na raty. W tym celu należy używać cementowej zaprawy przeznaczonej do prac zimą. Temperatura powietrza powinna wynosić minimum zero stopni, i nie powinna spaść poniżej minus pięciu po zakończeniu prac.

www.fundacjamarszzebry.pl

Należy pamiętać, że w bardzo niskich temperaturach klej wiąże bardzo wolno. Zimą warto wykonywać prace wykończeniowe we wnętrzu domu. Ważne jest, aby budynek znajdował się w stanie surowym zamkniętym, dzięki czemu możliwe będzie uruchomienie ogrzewania. To pozwoli na murowanie ścian działowych, kładzenie tynków, gładzi czy płytek. Należy pamiętać, że do prowadzenia prac budowlano-wykończeniowych w domu należy wykorzystywać materiały przeznaczone do prac w okresie zimowym.

Przykładowo, trzeba pamiętać, aby wybierać zaprawy cementowe, a nie wapienne, ponieważ zawierają mniejsze ilości wody.

projektowanie wnętrz warszawa