Elewacja domu nie tylko nada budynkowi ładnego wyglądu, ale trzeba wiedzieć, że ma również wpływ na jego wytrzymałość i trwałość. W sklepach budowlanych można znaleźć wiele materiałów, z których wykonuje się ściany elewacyjne. Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się cegły elewacyjne. Warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka rodzajów cegieł elewacyjnych: cegły licowe, klinkierowe oraz wapienno-piaskowe. Różnią się nie tylko ceną i parametrami, ale również właściwościami.

Cegła klinkierowa wyrabiana jest wysokojakościowych glin, a następnie wypalana pod wpływem wysokiej temperatury. Charakteryzuje się odpornością na wilgoć i mróz, wytrzymałością na ściskanie oraz trwałością przez długie lata. Występuje w różnych odcieniach, rozmiarach i fakturach. Cegła licowa przypomina cegłę klinkierową, ale ma nieco gorsze właściwości. Jest nieco bardziej nasiąkliwa i mniej odporna na mróz.

Na plus przemawia szeroki wachlarz kolorów i wykończeń, dzięki czemu możliwości zastosowania są bardzo duże. Cegły wapienno-piaskowe nazywa się silikatami. W zależności od faktury można wyróżnić cegły łupane i młotkowane. Cegły łupane to cegły silikatowe, które zostały przełamane na prasie. W ten sposób uzyskują niepowtarzalną fakturę i przypominają naturalny kamień.

Z kolei cegły młotkowane mają delikatną fakturę, ponieważ są obrabiane mechanicznie. Zaletą cegieł silikatowych jest możliwość ich malowania, dzięki czemu można co jakiś czas odnawiać elewację i zmieniać jej wygląd.

Wynajem kontenerów Poznań