Cokół jest istotnym elementem elewacji domu. Nie tylko wpływa na wizerunek, ale również spełnia funkcje praktyczne. Przede wszystkim cokół ma chronić ściany przed zabrudzeniem, różnego rodzaju uszkodzeniami oraz przed wilgocią. Z tego powodu należy dwa razy się zastanowić, zanim zostanie podjęta decyzja, z jakiego materiału zrobić cokół. Cokół to fragment elewacji znajdujący się na granicy z ziemią. To sprawia, że jest on narażony na wilgoć oraz przenikanie z wód gruntowych związków chemicznych, soli i kwasów.

Trzeba również pamiętać, że jest to miejsce podatne na osiadanie grzybów oraz mchów. Poza tym, jako, że jest to część elewacji, narażony jest na działanie warunków atmosferycznych. Należy pamiętać o tych kwestiach wybierając odpowiedni materiał do zrobienia cokołu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie klinkieru. Dzięki temu elewacja nie tylko zyskuje ładny wygląd, ale również jest to materiał odporny na mróz, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza tym dostępny klinkier jest dostępny w wielu kolorach i rozmiar oraz o różnych fakturach.

Innym, równie często stosowanym materiałem jest kamień. Zapewnia trwałość, a przy tym nadaje elewacji elegancki wygląd. Cokół wykonany z kamienia będzie odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia nawet przez kilkaset. Wybierając ten materiał należy pamiętać, że co kilka lat wymaga impregnacji. Tańszym rozwiązaniem niż klinkier czy kamień jest beton. Betonowe płytki są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, mróz, słońce i wodę.

www.ardleywithfewcott.com

Zaletą jest szeroka gama kolorów, faktur i rozmiarów.