Gdy już znajdziesz wymarzoną działkę i zdecydujesz się ją kupić, nie możesz przestać myśleć o rozpoczęciu budowy własnych czterech kątów. Warto jednak, żebyś wiedział, że zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac budowlanych na terenie własnej działki, warto abyś dopilnował wszystkich formalności związanych z budową domu.

Najpierw powinieneś udać się do gminy, na terenie której położona jest twoja działka i poprosić o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego bądź wystąpić o dokument charakteryzujący warunki zabudowy terenu. Kolejnym krokiem jest udanie się do zakładów dostarczających media, takie jak gaz, prąd i woda i wystąpić z wnioskiem o podłączenie mediów.

Kolejnym etapem jest skompletowanie dokumentów: mapka ewidencyjna gruntu, wypis z rejestru gruntów oraz opis budynku wraz z planem położenia na działce. Po wybraniu projektu wymarzonego domu należy udać się do geodety ze zleceniem wykonania mapy działki do celów projektowych.

Konieczne jest również udanie się do architekta posiadającego odpowiednie uprawienia, w celu zaadaptowania projektu. Jeszcze jakiś czas temu, kolejnym etapem było uzyskanie pozwolenia na budowę.

Dziś nie jest to już konieczne. Wystarczy złożyć wniosek zgłaszający rozpoczęcie prac i dołączyć do niego cztery egzemplarze projektu budowlanego, akt notarialny działki, decyzję o warunkach zabudowy terenu , wypis z rejestru gruntów.

Nie trzeba już także dołączać dokumentów potwierdzających podłączenie mediów. Następnie należy założyć dziennik budowy.

Fale Gamma https://www.prapa.pl/